Nákupný košík
Cena spolu:  
0.00 €

Mobilné telefóny

V prvom rade je potrebné ujasniť si, na čo telefón potrebujete a aké funkcie chcete využívať. Ak potrebujete využívať všetky funkcie smartfónu a plánujete na ňom pracovať, v tom prípade je lepšie investovať do drahšieho a spoľahlivého modelu. Vlajkové lode sú určené presne pre ľudí, ktorí potrebujú plynulý chod smartfónu, ktorý dokáže nahradiť v určitých veciach aj počítač.

Na druhej strane, ak chcete s telefónom len volať, prípadne posielať správy a využívať obľúbené aplikácie sociálnych sietí, bude vám stačiť aj lacnejší mobil. Je dôležité tiež zvážiť parametre ako pamäť telefónu, fotoaparát, výdrž batérie alebo napríklad čítačka odtlačku prsta. Keď budete vedieť, čo od svojho nového telefónu očakávate, oveľa ľahšie sa vám bude vyberať z desiatok rôznych značiek a modelov.


Na čo sa zamerať pri kúpe

  • Podstatné je určenie na čo budeme používať mobil, aby sme vedeli, na aké špecifikácie sa zamerať.

  • Väčšina telefónov je na trhu s dotykovým displejom, ktorý je ľahko ovládateľný, avšak veľkosti displeja sú rozdielne.

  • Ak chcete mobil používať aj ako fotoaparát, je lepšie vybrať si telefón s lepším fotoaparátom, v ponuke sú od 5Mpx do 21Mpx.

  • Na surfovanie po internete je dobré vyberať mobily s väčším displejom

  • Pre hranie hier je ideálny viacjadrový procesor. Dnes už nie sú výnimkou 8-jadrové procesory v mobiloch.

  • Vhodné a dôležité je sledovať výdrž batérie

  • Pre športovcov je výhodné ak sa dá spárovať s prístrojmi na meranie tepu

  • IP mobily sú odolnejšie voči vonkajším podmienkam

  • Vnútorná pamäť by mala byť aspoň 16GB, pomocou microSD karty je však rozšíriteľná






Výber podľa využitia

Mobilných telefónov je nepreberné množstvo, a každý sa môže menej alebo viac hodiť každému z nás. Vďaka tomu si však môže každý lepšie vybrať, ktorý mu bude najlepšie vyhovovať a spĺňať jeho nároky a očakávania.


*blok*

*9*

Klasické tlačidlové mobilné telefóny

Určené nenáročným používateľom, ktorí potrebujú len telefonovať či písať SMS. Jednoduchá obsluha cez tlačidlové klávesy, sú vybavené základnými funkciami. Zvyčajne nemajú fotoaparát, alebo ak, tak len zadný s veľmi malým rozlíšením. Na jedno nabitie vydržia dlhšie ako smartfóny. Takéto telefóny budú vyhovovať predovšetkým tým, ktorí nepotrebujú byť pripojení k internetu a stačí im tak len možnosť volať a posielať správy.

*/*

*3* */*

*/*

*blok**9*

Základné (low-end) smartfóny

Vhodné pre ľudí, ktorí prechádzajú z tlačítkového na dotykový telefón. Nepodporujú toľko aplikácií ako vyššie triedy smartfónov. Nechýbajú im však žiadne základné funkcie chytrých telefónov, ako je Wi-Fi , Bluetooth , možnosť sťahovania aplikácií a hier, alebo fotenie či natáčanie videí. Displej tu nájdete základný s menším rozlíšením , menej výkonný procesor , menší vnútornú i operačnú pamäť , základný fotoaparát (2 – 5 Mpx) a sú vyrobené z lacnejších materiálov.. Výborná voľba pre tých, ktorí sa chcú oboznámiť s funkciami smartfónu.

*/*

*3* */*

*/*

*blok**9*

Stredná trieda (mid range)

Túto skupinu tvorí veľká väčšina smartfónov , zdravý kompromis medzi cenou a výkonom . Nájdete u týchto telefónov dostatočný výkon na každodenné používanie aj multitasking, kvalitný predný aj zadný fotoaparát pre dostatočne kvalitné fotografie alebo napríklad Full HD video , dostatok pamäte pre multimédiá, aplikácie a nenáročné hry, a v neposlednom rade kvalitnejší displej s lepším rozlíšením . Počítať môžete aj s plnohodnotnou navigáciou .

*/*

*3* */*

*/*

*blok**9*

Pre náročných (high-end)

Smartfóny, ktoré disponujú množstvom aplikácií, prípadne umožňujú sťahovanie a ich inštaláciu. Očakávať môžete skvelý displej , sýte farby a veľké pozorovacie uhly. Perfektný zadný fotoaparát so stabilizáciou obrazu a množstvom nastavení, ako aj kvalitné predné pre videohovory. Výkonný procesor s dostatočne veľkou operačnou pamäťou pre náročné aplikácie a hry. Dôraz je kladený aj na bezpečnosť a pohodlné používanie. Nájdete tak u nich často čítačku odtlačkov prstov , množstvo senzorov uľahčujúcich používanie, bezdrôtové nabíjanie a funkcie, alebo napríklad zvýšenú odolnosť proti prachu a vode. Niektoré podporujú i elektronické pero, s ktorým sa dobre robia poznámky či náčrty.

*/*

*3* */*

*/*

*blok**9*

Mobil pre seniorov

Mobily so základnými funkciami, navrhnuté požiadavkám seniorov. Vyznačujú sa veľkými prehľadnými tlačidlami a dostatočne kontrastným a dobre čitateľným displejom ako aj jednoduchou manipuláciou. Výhodou je voľba väčšej veľkosti písma, veľké tlačidlá, hlasné zvonenie, vytáčanie konkrétnych kontaktov rýchlou voľbou. Disponujú aj špeciálnym SOS tlačidlom, jeho stlačením sa vytočí dopredu nastavený kontakt napr. na tiesňovú linku.

*/*

*3* */*

*/*

*blok**9*

Odolné mobily

Určené pre prácu v sťažených podmienkach – či už teplotných alebo pracovných. Sú nárazuvzdornejšie ako väčšina iných smartfónov, bývajú vodotesné i prachu odolné. Hodia sa na stavby, do hôr alebo na outdoorové aktivity. Tieto outdoorové telefóny sú značené certifikáciou zvýšenej odolnosti IP (Ingress Protection) alebo extrémnej odolnosti MIL-STD 810G. Očakávať, teda podľa označenia, môžete odolnosť voči prachu, vode alebo nárazu či pádu . Ďalej môžu niektoré odolávať v extrémnych teplotných podmienkach. Pri výbere sa zamerajte aj na rozšírené funkcie, ako napríklad integrovaná svietidlo, možnosť ovládania v rukaviciach a pod. Nevýhodou je ich vyššia hmotnosť, robustná konštrukcia a často aj nižší výkon v porovnaní s bežnými smartfónmi.

*/*

*3* */*

*/*

*blok**9*

Mobily s ohybným displejom

Najnovší typ smartfónu, ktorý umožňuje pracovať efektívnejšie a obsahuje až 2 obrazovky. Telefón možno rozložiť do režimu tabletu s veľkou zobrazovacou plochou a zložiť do režimu telefónu. Rozloží sa naozaj do hladkej plochy s dokonalým zobrazením. Umožňujerozšírenie funkcií a pracovného nasadenia na novú úroveň. Cenová úroveň skladacích smartfónov je veľmi vysoká ale vzhľadom k vlastnostiam je to primerané.

*/*

*3* */*

*/*

Kombinované telefóny

Na trhu nie sú veľmi rozšírené, kombinujú klasickú tlačidlovú klávesnicu a dotykový displej. Výhodou je pohodlné ovládanie tlačidlami ak máte rukavice alebo mokrý displej. Nevýhodou sú častokrát väčšie rozmery telefónu vďaka kombinovanému spôsobu ovládania.


Phablety

Smartfóny s uhlopriečkou displeja nad 5,5“, ktoré spájajú vlastnosti tabletu a mobilu, pričom si berú z nich to najlepšie. Ide o výkonné mobily s veľkým displejom, na ktorom môžete pozerať filmy a hrať mobilné hry vo vysokej kvalite.




      • Displej

        Výber telefónu podľa displeja je dôležitý parameter, ktorého výber ovplyvní zobrazovaciu plochu z pohľadu veľkosti a typu zobrazenia.


        Veľkosť displeja = veľkosť telefónu

        Veľkosť displeja závisí od uhlopriečky a udáva sa v palcoch. Tento údaj nemusí znamenať aj celkový rozmer telefónu, pretože treba počítať aj s okrajom, teda rámom zariadenia. V súčasnosti sa výrobcovia zameriavajú už skôr na bezrámčekové modely, ktoré majú tenšie rámčeky okolo displeja, vďaka čomu to vyzerá lepšie a je to aj praktickejšie.


        do 5” minimalistické kompaktné prevedenie, horšia viditeľnosť displeja

        5,01” - 5,79” kompaktná veľkosť, ideálne do menších rúk, ľahké ovládanie jednou rukou

        5,8" - 6,49" najpoužívanejšie veľkosti telefónov, jednoduché ovládanie

        6,5” a viac menej kompaktné, komfortnejšia práca, vyššie rozlíšenie




        Technológia displeja

        OLED najlepšie a najkvalitnejšie displeje na trhu, nevyužívajú podsvietenie, pretože jednotlivé body svietia samy o sebe.

        • AMOLED - aktívna matrica, živé farby, ostré zobrazenie čiernej (zvýšený kontrast), nízka spotreba batérie

        • P-OLED - pasívna matrica, lacnejšie a jednoduchšie, malé displeje


        LCD vyššia spotreba, vysoká kvalita obrazu a výrazne nižšia cena

        • Super LCD - zobrazenie svetlých farieb, nižšia spotreba, úzka vzdialenosť skla a displeja

        • IPS - rozšírený displej založený na technológii LCD, verné zobrazenie a široká škála farieb, výborné pozorovacie uhly

        • TN - staršia technológia pri starších telefónoch,, zlé pozorovacie uhly a čitateľnosť, nízka cena

        • TFT LCD - technológia u lacných telefónov, nie príliš kontrastné a sýte farby, zlá čitateľnosť na slnku




        Pomer strán displeja

        Najčastejšie pomery strán využívané pri mobilných obrazovkách:

        • 21:9 vynikajúci pomer strán pre sledovanie filmov a multimediálnu zábavu

        • 18:9 pomer, ktorý je využívaný pri väčšine telefónov

        • 19:9 vysoký pomer, ktorý sa drží hesla: čím väčší pomer, tým pretiahnutejší displej

        • 16:9 menej často vyskytujúci sa pomer

        • 4:3 pomer strán väčšinou tlačidlových telefónov





        Rozlíšenie displeja

        Uvádza sa zobrazovacích bodoch (pixeloch). Z týchto jednotlivých zobrazovacích bodoch sa vytvára samotný obraz na displeji. Čím viac pixelov, tým kvalitnejší obraz. Samozrejme ak má displej viac palcov, je logické od neho vyžadovať aj podstatne viac pixelov, ako je to pri menších displejoch.


        • HD (1280 x 720 px) dnes najnižšie bežne používané rozlíšenie. Úplne dostačujúce pre telefóny cca do 4,8“.

        • Full HD (1920 x 1080 px) najbežnejšie rozlíšenie. Jeho jemnosť je dostačujúca pre drvivú väčšinu prístrojov.

        • WQHD (2560 x 1440 px) pýšia sa ním niektoré TOP smartfóny. Ponúkajú extrémne vysokú jemnosť displeja, počítať však musíte s vyššou spotrebou.

        • 4K (3840x 2160 px)


        TIP : Veľa výrobcov dnes umožňuje prepínať medzi jednotlivými rozlíšeniami, čo sa hodí napríklad vo chvíli, kedy potrebujeme predĺžiť výdrž batérie.




        Vlastnosti displeja

        Pomocné vlastnosti, ktoré sú najčastejšie využívané:


        • 3D touch - umožňuje pri silnejšom pritlačení na displej zobraziť možnosti použitia danej položky.

        • Čítačka odtlačkov prstov - systém zabezpečenia a jedna z dôveryhodných zabezpečení mobilu.

        • Infinity displej - forma displeja riešená novým zaobleným dizajnom.

        • Edge displej - forma displeja riešená dizajnovým zakrivením po stranách.






        Procesor (srdce telefónu)

        Kvalitný procesor znamená rýchlosť, výkon a efektivitu. Spracováva vstupy, ktoré do smartfónu zadáva užívateľ. Riadi aj zvyšné komponenty, s ktorými spolupracuje. Procesory môžeme charakterizovať pomocou dvoch parametrov – počtu jadier a frekvencie. Počet jadier sa u jednotlivých procesorov líši a čím viac, tým lepšie. Procesory špičkových smartfónov majú pokojne aj 6 alebo 8 jadier, aby dokázali riadiť celý systém a všetky procesy v mobile efektívne. Frekvencie procesoru sa pohybujú okolo 1 GHz pri tlačidlových telefónoch, pri moderných smartfónoch dobrej kvality okolo 2 a viac GHz. Čím viac, tým lepšie – o to viac otáčok procesor zvládne a o to lepší bude jeho výkon.

        TIP : Ak si zvolíte telefón so slabým procesorom, bude sa pri používaní zasekávať a procesy budú pomalé.




        Operačný systém (mozog telefónu)

        Veľkú úlohu pri používaní mobilného telefónu zohráva operačný systém, predstavuje prostredie, v ktorom sa pohybujete, keď telefón ovládate. Dobrý systém vám umožní telefón ľahko používať, rýchlo v ňom všetko nájsť a taktiež ho inštaláciou dodatočných aplikácií rozšíriť o ďalšie funkcie.Spája aplikácie a hardvérové ​​komponenty smartfónu s užívateľom. Spracováva aj dáta a požiadavky od užívateľa. Samotné operačné systémy sa líšia najmä grafickým prostredím , ale aj počtom podporovaných aplikácií alebo ich dostupnosťou.

        V súčasnej dobe trhu dominujú dva operačné systémy – iOS, ktorý nájdete výhradne v zariadení Apple, a Android.


        Android (Google)

        Najrozšírenejší mobilný operačný systém nájdeme v telefónoch mnohých výrobcov a cenových kategórií. Užívateľské rozhranie Androidu je kvalitné, hoci nie tak konzistentné a intuitívne ako pri Apple iOS. Veľkou výhodou je možnosť prispôsobovať vzhľad a funkcionalitu Androidu vlastným preferenciám a vkusu, napríklad pomocou tzv. widgetov (miniaplikácií, ktoré je možné umiestňovať na hlavnej obrazovky). Jednotliví výrobcovia k spoločnému základu systému pridávajú vlastnú sadu funkcií. Kladom Androidu je veľká ponuka aplikácií, hoci rozsahom a kvalitou sa iOS nevyrovná. Otvorenosť systému umožňuje vyvíjať a ponúkať aplikácie v oficiálnom online obchode komukoľvek, zároveň je možné aplikácie získavať aj z iných zdrojov. To však vedie k reálnejšiemu nebezpečenstvu stiahnutia škodlivých programov, než je to pri ostatných systémoch. Aplikácie je možné sťahovať cez virtuálny obchod Google Play. Dostupné sú aj rôzne hry.


        iOS (Apple)

        Opreračný systém nájdete výhradne iba v telefónoch iPhone od spoločnosti Apple.Pokiaľ používate ďalšie zariadenia Apple, bude s nimi telefón skvele spolupracovať. Operačný systém je robený iba pre tieto telefóny, preto je veľmi rýchly a intuitívny. Pokiaľ používate ďalšie zariadenia Apple, bude s nimi telefón skvele spolupracovať. Spoločnosť disponuje vlastným internetovým obchodom s aplikáciami AppStore. Oproti Androidu je tento systém uzavretý, nedovoľuje inštaláciu aplikácií z iných zdrojov a disponuje menším počtom aplikácií. Aj pri iOS sa zverejňujú novšie verzie , ktoré prinášajú nové funkcionality. Hudbu, videá a ďalšie súbory do nich nahráte cez program iTunes. K nevýhodám patria napríklad menej kvalitné predinštalované mapy a menšia flexibilita, napr. čo sa týka úprav vzhľadu systému, chýbajúcej podpory pamäťových kariet alebo nutnosti nahrávať multimédiá z počítača cez špeciálny softvér. Pre mnohých bude prekážkou aj vysoká cena iPhonov.


        Windows Phone (Microsoft)

        Menej rozšírený operačný systém, preto je aj ponuka aplikácií menšia ako u konkurencie. Telefón však bude mať veľmi dobrú kompatibilitu s počítačom vybaveným operačným systémom Windows. Aplikácie sa dajú nájsť vo vlastnom virtuálnom obchode Windows Marketplace.






        Operačná pamäť (RAM)

        Pre mnohých býva tento parameter často zamieňaný s veľkosťou úložiska. Operačná (RAM) pamäť slúži ako priestor pre dočasné uloženie a spracovávanie dát, spustených programov a procesov.

        Veľkosť operačnej pamäte rozhoduje opäť o tom, aký výkonný bude váš telefón. Zaisťuje celkový chod aplikácií a prevádzku operačného systému. Telefóny s vyššou RAM pamäťou môžu spracovávať viac dát a mať spustených viac aplikácií súčasne, pričom je zachovaný plynulý chod telefónu.Ak zvolíte príliš malú operačnú pamäť, opäť môže dochádzať k vypnutiu mobilného telefónu pri náročnejších úlohách.


        • 1 až 2 GB – absolútny základ

        • 3 až 4 GB – zlatá stredná cesta, ktorá zvládne i náročnejšie aplikácie

        • 4 až 11 GB – skvelý výkon, ktorý uspokojí i tých najnáročnejších

        • 12 GB a viac– najvýkonnejšie mobilné telefóny, ktoré sú momentálne k dispozícii




        Užívateľská pamäť

        Vyjadruje kapacitu úložiska vášho mobilného telefónu. Do tejto pamäte sa teda ukladajú nainštalované aplikácie, stiahnuté súbory a mulitmediálny obsah (fotky, hudba, videá…). Kapacita pamäte sa vyjadruje v gigabajtoch (GB) a viac GB prináša väčšiu úložnú kapacitu. Mobily s kapacitou úložiska pod 2 GB sú na dnešnom trhu už pomerne raritou a všeobecne pri výbere odporúčame držať sa spodnej hranice aspoň 4 GB.


        TIP : Niektoré mobilné telefóny už dnes neponúkajú možnosť rozšíriť úložisko pomocou ďalších pamäťových kariet. Túto možnosť neponúkajú napríklad mobilné telefóny od spoločnosti Apple, a preto je už na začiatku potrebné vybrať si dostačujúce úložisko, ktoré vás nesklame.




        Kapacita batérie

        V prípade inteligentných mobilných telefónov by mala kapacita batérie predstavovať hodnotu aspoň 3 000 mAh (optimum je 4 500 mAh). To zaručí, že mobilný telefón vám vydrží aspoň 1 celý deň. Ideálne však je, ak vydrží aspoň 2 dni. Väčšia kapacita batérie znamená aj dlhšie nabíjanie, preto zvážte či telefón pravidelne vyťažujete a koľko hodín ho cez deň aktívne používate. Výrobcovia často uvádzajú výdrž batérie v pohotovostnom režime v stovkách hodín. To by ste však s telefónom nič nesmeli robiť (uzamknutý tmavý displej + žiadne aplikácie idúce na pozadí).

        Rad telefónov podporuje funkciu rýchlonabíjania, čo neznamená nič iné, než že sa mobilný telefón nabíja rýchlo. Za rýchlonabíjanie môžeme považovať hodnotu 15 W a viac, niektoré mobily ale ponúkajú aj 65 W nabíjanie. To dokáže nabiť batériu počas niekoľkých desiatok minút. V každom prípade sa tá skutočná od nej môže veľmi líšiť, pretože závisí na tom, ako budete mobil využívať. Medzi faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú výdrž batérie patrí napríklad hranie hier či vysoký jas. Všeobecne však platí, že sa oplatí investovať do mobilu s dlhšou výdržou batérie, a to aj na úkor vyššej kúpnej ceny.





        Pripojenie a senzory


        • WiFi pripojenie - bezdrôtové pripojenie pre prenos dát a komunikáciu. Dnes už patrí medzi štandardnú výbavu mobilných telefónov, ale aj ďalších zariadení.

        • WiDi alebo Miracast - druh bezdrôtového pripojenia pre zrkadlenie obrazu.

        • NFC pripojenie - slúži na rýchle bezdrôtové prepojenie mobilných zariadení na veľmi krátku vzdialenosť. Využitie nájde napríklad pri bezkontaktných platbách, k rýchlej konfigurácii telefónu jediným dotykom atď.

        • Bluetooth pripojenie - pomocou bezdrôtovej technológie Bluetooth sa dajú spárovať rôzne zariadenia v podobe reproduktorov, či slúchadiel, ale aj prenášať dáta. Patrí medzi štandard pri mobilných telefónoch, ale aj ďalších zariadeniach.

        • GPS / Glonass pripojenie (americký systém / ruský systém) - smartfóny dnes nezriedka prijímajú signál z navigačných satelitov. Potom ich môžete využiť ako náhradu GPS navigácie.

        • A-GPS pripojenie – asistované pripojenie. Signál zo satelitov tu asistuje systému určovania polohy aj na základe WiFi alebo iného pripojenia.

        • UMTS / HSDPA / 4G /5G/ LTE pripojenie - pri týchto pripojeniach sa jedná o moduly pre príjem dátovej komunikácie pomocou siete vysielačov mobilných operátorov.




        Konektivita

        Dôležitou súčasťou mobilných telefónov sú porty/konektory. Porty rozširujú možnosti skutočne vo viacerých smeroch. Rozoznávame v zásade dva typy rozhrania. Káblové, ktoré potrebuje pre svoju funkciu fyzický port – konektor + kábel. No a druhým je bezdrôtové, teda virtuálne rozhranie.


        • USB-C - najnovší konektor na nabíjanie a vysokorýchlostný prenos dát. Obojstranný konektor, takže ho nemožno zasunúť zle.

        • Micro USB - patrí k najzákladnejšiemu portu. Slúži na nabíjanie mobilu a prenos dát z/do počítača. Je však pozvoľna nahrádzaný USB-C konektorom. Disponuje ním väčšina nových zariadení.

        • Slot na micro SD kartu - otvor do ktorého sa vkladá do mobilného zariadenia externé úložisko. Takto svojmu mobilu zväčšíte kapacitu internej pamäte.

        • 3,5 mm Jack - port na pripojenie slúchadiel, hudbu či film počúvate bez toho, aby ste rušili okolie. Rovnako sa dá takto aj telefonovať, pretože tento audio konektor má aj vstup na mikrofón, ktorý môže byť súčasťou slúchadiel. Niektoré mobilné telefóny majú pritom tento konektor s až 5 kontaktmi, pretože ním podporujú aj funkcie rušenia okolitého hluku, ktorý sa tak neprenáša do slúchadiel a zvuk je čistejší.

        • Lightning konektor - špeciálne vyrobený a využívaný spoločnosťou Apple. Slúži na nabíjanie aj prepojovanie zariadení. Je novšou verziou predchádzajúceho 30-pinového konektora.




        Podpora Dual-SIM

        Pokiaľ vám už nevyhovuje nosiť so sebou viac telefónov s rôznymi SIM kartami, tak je pre vás tento mobil nutnosťou. Je to pohodlné a jednoduché riešenie. Túto možnosť využijete napríklad v prípade, že využívate jednu kartu pre účely dátového prenosu a druhú pre klasické hlasové služby alebo ak z pracovných dôvodov potrebujete využívať služby viacerých operátorov naraz.

        Výhodou je, že si môžete jednu zo SIM kariet deaktivovať keby potrebujete a samozrejme si môžete nastaviť aj uprednostňovanú SIM kartu, ktorá tak bude preferovaná pre volania a dáta.




        Konštrukcia a použité materiály

        Materiály použité na výrobu mobilného telefónu síce nie sú dôležité pre všetkých užívateľov, ale majú vplyv na celkový vzhľad, životnosť a cenu daného zariadenia. Najčastejšie sa využíva plast, hliník, sklo a nerezová oceľ.

        Plast je pri páde náchylnejší na prasknutie, no lepšie odoláva škrabancom a odtlačkom prstov. Celoplastové telefóny bývajú zväčša tie lacnejšie, pretože sú krehkejšie. Plast ale využívajú aj niektoré drahšie modely, no často ide o kombináciu s hliníkom. Zabezpečia tak väčšiu odolnosť a aj krajší a luxusnejší vzhľad. Kovové telo je pri páde odolnejšie, no “zacapkaniu” a škrabancom sa vyhnúť nemusíte.

        Sklo je skôr dizajnovou záležitosťou a zvykne sa používať na zadný kryt. Aj keď to vyzerá veľmi pekne, hrozí vyššie riziko rozbitia.






        Funkcie a užívateľský komfort


        Webový prehliadač

        Slúži na prácu s internetom, prezeranie stránok, vyhľadávanie, ukladanie záložiek, stránok a ďalšie funkcie, ako ich poznáme z internetového prehliadača vo vašom počítači.

        Zrkadlenie obrazu

        Jedná sa o druh bezdrôtového pripojenia mobilného telefónu a napríklad televízora alebo iného monitora. Funkcia vyždaju obsiahnutie zariadenia WiDi alebo Miracast pripojenia.

        E-mailový klient

        Vďaka nemu máte rýchly prístup a pohodlnú prácu s emailom alebo aj viacerými kontami.

        Live foto (živá fotka)

        Vďaka live photo (živé fotky) telefón pri fotografovaní nahrá krátky videozáznam pred a po zhotovení fotky. Okrem fotky tak je v telefóne aj krátka videospomienka ako táto fotografia vznikla.





        Prevedenie a dizajn

        Na celkovom dojme sa podpisujú použité materiály, farebné vyhotovenie, šírka okrajov okolo displeja, dizajn bloku s fotoaparátmi a ďalšie detaily. Nemenej dôležitá je, samozrejme, ergonómia. Mobil by mal byť pri používaní ako predĺženie vašej ruky; úchop by mal byť istý a pevný, ale komfortný.




        Fotoaparát

        Fotoaparáty smartfónov už možno prirovnávať priamo k zrkadlovkám a profesionálnym fotoaparátom. Dobrý fotograf si potrpí na kvalitnej fotke a tak prihliadne na typ, množstvo objektívov či funkcie fotoaparátu v smartfóne.


        Predný fotoaparát (selfie)

        Každý kto rád fotí selfie fotografie, tak tento typ fotoaparátu je určite dôležitý. Dokáže odfotiť tvár alebo prostredie z pohľadu prednej strany telefónu. Uľahčí to fotografovanie a nebude potrebné otáčať telefón zadnou stranou pre odfotografovanie prednej perspektívy.

        Zadný fotoaparát

        Možnosť zachytenia obrazu zadnej strany telefónu. Množstvo telefónov sa už zameriava na rozsiahlejšie spektrum objektívov, ktoré ponúkajú výnimočne jasné a ostré fotografie. Množstvo funkcií poskytujú kvalitu vytvorených fotiek ako z digitálneho fotoaparátu. Niektoré smartfóny možno priamo porovnávať s profesionálnymi fotoaparátmi.

        Jeden objektív

        Jeden objektív sa vyskytuje najmä pri starších modeloch telefónov a hlavne pri lacnejších verziách. Ponúkajú menej kvalitné ale stále ostré fotografie, ktoré postačia na bežné používanie.

        Viac objektívov

        Telefóny môžu obsahovať 2 a viac objektívov, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a vytvárajú ostré a kvalitné fotografie porovnateľné s profesionálnymi zrkadlovkami. Možno ich používať aj ako fotoaparát pre projektové účely ale aj pri obyčajnej záľube k foteniu.





        Príslušenstvo a doplnky

        Power banka – prenosná záložná dobíjacia batéria, ktorú využijete hlavne na cestách, keď chýba zdroj energie na nabíjanie. Ak si každý večer dáte smartfón na nabíjačku, prípadne si ho v práci viete dobiť, tak power banku asi nevyužijete. Ak však niekam cestujete, nie je nič horšie, keď sa vám napríklad na letisku, kedy potrebujete zistit číslo na svoj hotel, vybije baterka.

        Handsfree – zariadenie, ktoré umožňuje telefonovať bez toho, aby ste držali telefón pri uchu. Takýmto spôsobom môžete zároveň komunikovať a plne sa venovať nejakej činnosti, napríklad šoférovaniu.

        Ochranné fólie/ochranné sklá – slúžia na ochranu pred mechanickým poškodením či poškriabaním displeja. Fólia výrazne znížuje riziko rozbitia displeja. Stojí len pár euro, pričom vám ju v predajni urobia na počkanie. Ušetríte tým, že lepšie ochráni displej, ktorého výmena by bola drahšia.

        DVB-T tunery – zariadenia, vďaka ktorým môžete sledovať základné televízne programy voľne šíriteľné cez DVB-T vo vašom telefóne. Podporujú ich mobily vybavené operačným systémom Android a iOS.

        Dotykové perá – ak nechcete mať odtlačky na displeji, môžete pohodlne ovládať obrazovku práve pomocou neho.

        Puzdrá a obaly pre mobily – sú to praktický pomocníci chrániaci telefón pred mechanickým poškodením, prachom a ďalšími nečistotami.

        Náhradná nabíjačka – je dobré mať v zálohe jednu nabíjačku navyše. Keď sa vám náhodou jedna pokazí, a vy o tom nebudete ani vedieť, máte možnosť rýchlo zareagovať, a tak nestratiť čas pri nabíjaní telefónu. Prípadne, mať ich na dvoch miestach, aby ste nemuseli stále nosiť nabíjačku, ak potrebujete nabíjať viackrát za deň.

        Slúchadlá – dobré slúchadlá na počúvanie hudby alebo pozeranie filmu sa určite vyplatia, nerušíte tak ostatných a zvuk si viac užijete.

        Doplnkové reproduktory – využitie hlavne pri cestovaní, aj tam, kde chcete mať kvalitnejší a jasnejší zvukový zážitok, ako vám to ponúka telefón.

        Trieda a cena

        Low-end: najnižšia trieda v cenovom rozmedzí cca 65 – 160 €. Najlacnejšie telefóny sú rozhodne tie tlačidlové, ktoré sme popisovali vyššie, ale v tejto kategórii nájdeme aj mnoho smartfónov nižšej triedy. Zároveň ide o celkom slušné telefóny, ktoré dokážu ponúknuť plynulý chod a dobrý displej, rozdiel v kvalite výbavy. Za túto cenu získate jednoduchý fotoaparát, základné funkcie (GPS, 4G Internet, Bluetooth a pod.) a telefón si poradí s normálnym používaním (ale neutiahne vám 5 aplikácií naraz). Pre nenáročných používateľov alebo ako prvý telefón je nižšia trieda úplne dostačujúca.



        Stredná trieda: prístroje v cenovom rozpätí cca 170 – 400 €. Telefóny zo strednej triedy uspokoja väčšinu bežných používateľov. Neovplývajú najnovšími technologickými vychytávkami ani supervýkonom, ale zvládnu byť užitočným pomocníkom. Výkon zvyčajne postačuje aj pre väčšinu aplikácii a môžete si na telefóne aj zahrať. Tiež samotný chod týchto telefónov je úplne plynulý. Pokiaľ fotíte, aby ste si uchovali spomienky a nepotrebujete fotky tlačiť, počúvate na telefóne hudbu či ho využívate pri športovaní, telefóny zo strednej triedy sú pre vás tie pravé.


        Vyššia trieda: inteligentné telefóny v cene od 400 € až 1000 €. Sú určené pre náročnejších používateľov. Vytvoríte nimi krásne fotografie, bez problémov si poradia aj s náročnými úlohami (ako napríklad hranie najnovších hier) a navyše majú atraktívny dizajn (sú vyrobené z luxusnejších materiálov). Skráta, funckiami aj výbavou sú úžasné. Často ponúkajú všetky moderné vychytávky, a kvalitu výbavy majú na veľmi vysokej úrovni - od prvotriedneho displeja, cez nadštandardný výkon až po veľkú internú pamäť.


        High-end telefóny: TOP smartfóny od 1000 € a viac. Prečo taká vysoká cena? Vlajkové lode každým rokom posúvajú hranice mobilných telefónov ďalej a ďalej. Štandardná výbava týchto telefónov je na najvyššej úrovni a navyše dostanete tie najmodernejšie technologické vychytávky. Krásne kontrastný displej ponúka vysokú obnovovaciu frekvenciu či dokonca podporu dotykového pera. S týmito telefónmi môžete fotogravať aj v tme alebo nahrávať video v mimoriadnom rozlíšení. Moderný dizajn zároveň dopĺňa použitie tých najlepších materiálov (najodolnejšie ochranné sklo na trhu a pod.).
        S tzv. "vlajkou" máte špičkový výkon, inteligentnú fuknčnú výbavu a dokonalo vyladený softvér doslova vo vrecku. Určené sú pre všetkých, ktorí sa uspokoja len s tým najlepším.




image
FarbaČierna
DistribúciaEu
image
FarbaČierna
DistribúciaSk
image
FarbaČervená
DistribúciaEu
image
image
Veľkosť displeja6,67 ''
Farbašedá
Operačný systémAndroid 13.0
Interná pamäť128 gb
Procesor8x 2,8 ghz
Výška16,57 cm
Šírka7,6 cm
Hĺbka0,79 cm
Hmotnosť184 g
image
ModelGalaxy s23 fe 5g
FarbaZelená
Veľkosť displeja6,4''
Operačný systémAndroid
DruhSmartfóny
Operačná pamäť (ram)8 gb
Interná pamäť128 gb
VeľkosťKs
RadaGalaxy s23
image
FarbaČierna
DistribúciaEu
image
ModelRedmi note 11
FarbaModrá
Veľkosť displeja6,43''
Operačný systémAndroid 11
DruhSmartfóny
Operačná pamäť (ram)4 gb
Interná pamäť128 gb
VeľkosťKs
Kapacita batérie5000 mah
image
FarbaČierna
DistribúciaEu
image
FarbaČierna
DistribúciaEu
image
image
ModelMoto e30
FarbaSivá
Veľkosť displeja6,5''
Operačný systémAndroid 11 go
DruhDotykový
Operačná pamäť (ram)2 gb
Interná pamäť32 gb
VeľkosťKs
Rozlíšenie 2. zadného fotoaparátu2 mpx
image
Model11 pro+ 5g
FarbaBéžová
Veľkosť displeja6,7''
Operačný systémAndroid 13
DruhDotykový
Operačná pamäť (ram)12 gb
Interná pamäť512 gb
VeľkosťKs
StavNový
image
image
image
image
FarbaČervená
DistribúciaEu
42.90

42.90
image
image
image
ModelRealme 12 pro+ 5g
FarbaModrá
Veľkosť displeja6,7''
Operačný systémAndroid 14
DruhDotykový
Operačná pamäť (ram)12 gb
Interná pamäť512 gb
VeľkosťKs
Rada12
image
ModelSmart 8
FarbaZelená
Veľkosť displeja6,6''
Operačný systémAndroid
DruhDotykový
Operačná pamäť (ram)3 gb
Interná pamäť64 gb
VeľkosťKs
RadaSmart 8
image
Operačný systémAndroid
DruhSmartphony
Hmotnosť0.5 kg
Šírka7387 cm
Výška15987 cm
Hĺbka0.809 cm
Rozlíšenie zadnej kamery60 - 70 mpx
Pamäťová kartaáno
Konfigurácia simDual sim + karta
image
FarbaČierna
DistribúciaSk
image
image
FarbaFialová
DistribúciaEu
image
image
FarbaBiela
DistribúciaEu
image
Veľkosť displeja6,1 ''
FarbaZelená
Operačný systémIos
Interná pamäť512 gb
Výška14,67 cm
Šírka7,15 cm
Hĺbka0,77 cm
Hmotnosť173 g
image
DistribúciaEu
image
FarbaŽltá
DistribúciaEu
image
FarbaČervená
DistribúciaEu
image
image
ModelMoto g13
FarbaModrá
Veľkosť displeja6,5''
Operačný systémAndroid 13
DruhDotykový
Operačná pamäť (ram)4 gb
Interná pamäť128 gb
VeľkosťKs
RadaMoto g
image
FarbaČierna
DistribúciaEu
image


Návrat hore