Nákupný košík
Cena spolu:  
0.00 €
Poradíme pri výbere oblečenia na gymnastiku alebo tanec

   3min.
   besporty.sk
   redakcia
   zdielať

Oblečenie na gymnastiku alebo tanec

Gymnastika alebo tanec vyžaduje oblečenie, ktoré bude poskytovať absolútnu slobodu pohybu.Nemal prekážať pri vykonávaní tanečných krokov, ale naopak by mal tanečnici poskytovať dodatočnú oporu. Najpohodlnejším a najpohodlnejším typom oblečenia pre tanečné kurzy a tréningové procesy je tanečný trikot. Trikot presne kopíruje obrysy postavy a umožňuje vám vidieť správnosť cvičenia počas tanca. Zároveň neobmedzuje pohyb a nevytvára pocit nepohodlia.






Dizajn a farebné prevedenie

Ideálnou formou obľúbenou u tanečníkov je model bez rukávov s topom, ktorý pripomína tričko. Určite ho oceníte najmä počas intenzívneho cvičenia. Nebude vám teplo a nebudete sa rozptyľovať vyrovnávaním rukávov.

Zvoľte model presne vo vo vašej veľkosti, ktorý dokonale bude sedieť. Voľnejší variant vám nedovolí postrehnúť správny pohyb pri tanci. Menšie veľkosti spôsobia nepohodlie a budú obmedzovať slobodu pri pohybe.

V baletnej choreografii sú preferované pokojné monofónne trikoty - biela, béžová, čierna.


Tréningové trikoty sú prísne funkčné, čo najjednoduchšie, bez aplikácií a často nemajú žiadny dekor

Trikoty pre spoločenské tance a tance na ľade majú často sýte farby – ružovú, žltú, tyrkysovú, fialovú, modrú.Trikoty často možno ozdobiť štrasom pomocou naparovacej žehličky.

Pri tanci jej môžete vybrať zopár rôznych sukní. Štýl sukní závisí od štýlu tanca a môže byť rôzny. Hlavná vec je, že sukňa by nemala byť dlhá a priliehavá k postave.






Materiál trikotu

Zloženie materiálu je veľmi dôležitý faktor.Materiál určuje vlastnosti trikotu ako sú priľnavosť, elasticita, lesklosť, savosť. Tiež jednotlivé druhy su špecifické aj hrúbkou použitého materiálu, vtedy sú označované ako "ultra soft, hold and stretch, studio basic


Čo je lepšie - syntetické alebo prírodné materiály?

Materiály, z ktorých sú tanečné trikoty vyrobené, sú priedušné a savé.


  • Trikoty so syntetikou - pri dlhodobom používaní sa nedeformujú, zachovávajú si svoj pôvodný vzhľad, sú stálofarebné.

  • Trikoty z čistej bavlny - určite bude potrebné, aby obsahovali podiel lycry alebo elastanu, ktoré dopomôžu k udržaniu tvaru trikotu.






Jednoduchá údržba

Gymnastické trikoty perte v práčke naruby pri 30 °C. Nepoužívajte aviváž a nesušte v sušičke.Pokiaľ potrebujete naliehavo urýchliť proces sušenia, produkt sa krátko položí na froté uterák. Vlhkosť sa rýchlo absorbuje a potom sa sušenie vykonáva obvyklým spôsobom.






Tanečné a baletné silonky

Tanečné, alebo baletné pančuchy a silonky dotvárajú celkový estetický dojem z oblečenia tanečníka. Často sa stretávame s názorom, že postačia aj obyčajné konfekčné pančucháče. Nepostačia! Baletné pančucháče sú oveľa pružnejšie a oveľa odolnejšie ako pančucháče, ktoré môžete kúpiť v bežnom obchode.

Ak by ste sa mali pokúsiť sa tancovať v bežných silonkách, nebudete mať dobrý pocit - spravidla majú zosilnený sed, čo u trikotoch nie je, nepríjemne presvitajú aj keď kúpite silonky čiernej farby a ich použitie na tanec je v podstate jednorázové. Tanečné trikoty sú zvyčajne vyrábané z kombinácie bavlna/spandex alebo mikrovlákna. Je treba povedať, že baletné trikoty sú aj drahšie ak sa na to pýtate :).Musia byť drahšie, lebo sú vyrobené z drahších a kvalitnejších materiálov kvôli tomu, aby boli oveľa pohodlnejšie a vydržali oveľa dlhšie ako bežné pančuchy.

Baletné pančucháče sa robia v rôznych prevedeniach - konvertibilné, legínové, s celým chodidlom, bez päty aj špičky, overaly..... Je len na vás aby ste vybrali tie najvhodnejšie pre pocit pohodlia a krásy.


Rozdelenie podľa typu

  1. FOOTED - bežné pančucháče s plným chodidlom

  2. FOOTLESS - legínové pančucháče

  3. STIRRUP - pančucháče bez päty a špičky

  4. CONVERTIBLE - pančucháče s otvorom na chodidle

  5. BODY TIGHTS - overaly


FOOTED - bežné pančucháče s plným chodidlom sú vhodné na hodiny klasického tanca. Pančucháče dobre sedia v topánkach aj špičkách aj piškótach. Spravidla sú bezšvíkové v rôznych farebných prevedeniach.


FOOTLESS - legínové pančucháče používajú sa spravidla na tréningu moderného, alebo scénického tanca. Môžu sa použiť aj na hodinách klasického tanca, podľa požiadavky tanečného pedagóga, pocitu tanečnice.


STIRRUP - pančucháče bez päty a špičky sú obľúbené aj u skúsenejších tanečníkov.


CONVERTIBLE - pančucháče s otvorom na chodidle, ktoré môžu byť ako celé alebo ako legínové. Toto je najžiadanejší typ trikotov na hodiny klasiky, pretože umožňuje tanečníkovi časť hodiny tancovať v tanečných topánkach, softkách alebo špiciach, so zastrčenými silonkami a časť hodiny trénovať na boso bez prezliekania. Stačí iba chodidlo prestrčiť cez otvor v silonkách a ohrnúť trikot smerom hore.


BODY TIGHTS - overaly sú pančucháče pre skúsených tanečníkov. S týmto druhom trikotu je treba mať osobnú skúsenosť. Tiež treba dobre zvoliť veľkosť, aby body dobre sedelo.


Výber podľa farby

Tu treba zdôrazniť, že väčšina výrobcov trikotov ponúka pestrú farebnú škálu. Medzi najviac frekventované farby patria baletná ružová, biela, čierna, telová. No nájdete aj divšie farby ako modrá, zelená, fialová, tyrkysová, silonky s potlačou.

Podľa vzhľadu delíme silonky na:

  • štandardné

  • lesklé

  • sieťované


Podľa použitého materiálu

Medzi najčastejšie používané materiály patria Nylon/Spandex, Tactel/Spandex, Microfiber, Polyamid/Lycra, Nylon/Spandex/Cotton.



ZDROJ www.dancemaster.sk

29.12.2022, zdroj: besporty.sk, autor: redakcia  






Návrat hore