Nákupný košík
Cena spolu:  
0.00 €
Poradíme s výberom kompresora na pneumatiky u automobilov

   2min.
   bemom.sk
   redakcia
   zdielať

Kompresory na pneumatiky u automibilov


Pneumatiky u automobilov môžu časom strácať tlak. Jazda na nesprávne nahustených pneumatikách nie je tak úplne bezpečná a navyše spôsobuje predčasné opotrebenie samotných plášťov, eventuálne potom podvozku. Preto je dobré mať doma kompresor na pneumatiky, ktorým sa dajú v prípade potreby nahustiť.






Vyberajte kompresor podľa rozmerov

Zásadnou vecou je, kde bude kompresor skladovaný.

Veľké kompresory

V garáži si môžete dovoliť mať väčší a menej skladný, ale výkonnejší stroj, ktorý sa zapojí do zásuvky na 230 V.


Malé 12V kompresory

Ak ale zistíte defekt niekde na cestách, hodí sa malý kompresor do autozásuvky na 12 V , ktorý v núdzi vie dohustiť koleso na dojazd k pneuservisu .12V kompresory zaberajú minimum miesta v batožinovom priestore a sú lacné. Bežia priamo z batérie automobilu pomocou svoriek na batérie. Pri cestovaní vám môžu ušetriť mnoho starostí v prípade, keď potrebujete dôjsť k najbližšiemu autoservisu či benzínke.


Malé kompresory

Sú vítanou pomôckou motoristov aj cyklistov. Malé rozmery a nízka váha uľahčujú prenášanie a výkonom stačí aj na nafúknutie kolies pri bežnom osobnom automobile.

Napriek tomu je dôležité si uvedomiť, že malé kompresory predstavujú v niektorých ohľadoch kompromis vo výkonoch a nemôžu vždy zastúpiť klasické kompresory s násobne väčším výkonom, ale aj váhou, rozmermi a nezriedka aj cenou.


TIP : Ideálnou možnosťou sú kompresory kombinované.






Na čo sa pri výbere zamerať?

Dĺžka napájacieho kábla

Pred nákupom je dobré si preštudovať dĺžku napájacieho kábla od zapaľovača a hadice, aby ste mohli pohodlne nafúknuť všetky štyri kolesá na aute.


Spôsob upevnenia ventilu

Nemenej dôležitou vecou, ​​na ktorú je dobré si dávať pozor, je spôsob upevnenia ventilu, inak budete musieť hadicu pri nafukovaní stále pridržiavať.

Bezdotykový deflátor pneumatík sa skladá z otočného goliera, ktorý sa upevní na miesto nad ventilom pneumatiky a udržuje tak ventil otvorený.






Výkon kompresora na pneumatiky

Veľká väčšina elektrických kompresorov do automobilu je dimenzovaná na napájacie napätie 12V a 12/230V, teda sú výkonovo veľmi podobné. Dokážu nafúknuť do tlaku 2,5 baru okolo troch minút, potom musí kompresor prekonávať vysoký protitlak a tým pádom sa doba nafukovania neúmerne zvyšuje.






Presnosť manometra

Stále sú na trhu prístroje, ktoré trpia na vysokú poruchovosť tlakomerov. Môžu sa pliesť až o niekoľko desatín baru a v extrémnych prípadoch dokonca o celý bar. Presne nahustená pneumatika je pritom veľmi dôležitá ako z hľadiska bezpečnosti prevádzky, tak z hľadiska spotreby paliva a životnosti samotnej pneumatiky .






Hlučnosť kompresora

Pozor sa oplatí dávať na hlučnosť, hoci vzhľadom na povahu kompresorov nie je z princípu možné očakávať úplne bezhlučnú prevádzku. Hlučnosť sa bežne pohybuje na úrovni 70 - 90 dB .






Možnosť riadeného upúšťania vzduchu

Ak plánujete kompresor do auta používať na pravidelné udržiavanie správneho tlaku v pneumatikách, môže sa vám hodiť možnosť riadeného upúšťania vzduchu. Väčšina automobilových kompresorov však touto funkciou nedisponuje. Stretnete sa s ňou hlavne u veľkých domácich kompresorov.






Maximálna dĺžka prevádzky

Dávajte si pozor na jeho maximálnu dĺžku prevádzky. Výrobcovia veľmi často udávajú dobu 15 minút, potom by mohlo dôjsť k prehriatiu ak prípadnému poškodeniu, preto dodržujte túto dobu a nechajte kompresor odpočinúť, nech vychladne a nedôjde k zbytočnému poškodeniu. Pri veľkých objemoch počítajte s dlhšou dobou nafukovania na nižší tlak, než je tomu pri bicykloch, kde má plášť malý objem a je nafúknutý relatívne rýchlo na výskoky tlak.






Bezpečnostné vypínanie

Dôležitá bezpečnostná funkcia, ktorá zabraňuje prehriatiu kompresora.


11.01.2023, zdroj: bemom.sk, autor: redakcia  






Návrat hore