Nákupný košík
Cena spolu:  
0.00 €
Riasogule v akváriu

   2min.
   bemom.sk
   redakcia
   zdielať

Riasogule v akváriu

Toto sladkovodné zelené „klbko“ pochádza z Japonska, no čoraz väčšej obľube sa teší aj u nás. A niet sa čomu diviť. Riasogule patria medzi najnenáročnejšie rastlinky na svete a vyzerajú skvelo.






Riasogule a voda

Aby vám riasogule skrášľovali váš interiér, musíte im vytvoriť vhodné podmienky. Tieto zelené chumáčiky vložte do vody s teplotou od 10 do 28 stupňov. Ak sa nechcete trápiť meraním teploty vody, riadite sa tým, že riasogule bez problémov zvládnu vodu izbovej teploty.Vodu by ste následne mali meniť každých 10 až 14 dní. Použiť môžete odstátu vodu z vodovodu, ale i filtrovanú či minerálnu vodu.


TIP : Ak sa vo vode objavia usadeniny vodného kameňa či iné nečistoty. Vtedy nečakajte a vodu vymeňte.







Aby držali svoj tvar

Keďže v nádobe s vodou neviete vytvoriť identické podmienky ako v rieke či jazere, musíte sa o tvar riasogúľ starať vy. Pri výmene vody si ich vezmite na chvíľku do ruky a jemne gúľajte v dlaniach. Táto činnosť zaručí, že ostanú krásne guľaté. Riasogule sú aj veľmi príjemné na dotyk. Preto sa z ich tvarovania môže stať aj upokojujúci rituál.


TIP : Ak vám vyplávajú nahor, nepanikárte. Ide o bežný jav, ktorý zapríčiňuje kyslík vo vode, ktorý riasoguľu nadľahčí.







Riasogule a svetlo

Ako sme už spomínali, prirodzené prostredie riasogúľ je dno riek a jazier. To znamená, že nie sú na dostatok denného svetla nijak náročné. Spokojné u vás doma budú, ak im vyberiete miesto s polotieňom.







Sú skutočne nenáročné?

V porovnaní s klasickými izbovými rastlinami nepotrebujú veľa. Výmena vody nie je tak častá ako zalievanie črepníkových rastliniek. Vďaka fotosyntéze si navyše dokážu vytvoriť všetky potrebné živiny. Vďaka tomu nemusíte myslieť ani na ich hnojenie. Navyše, nie sú náročné na svetlo. Aby ste si ich krásu mohli užívať naplno, skladujte ich v sklenenej nádobe. Riasogule rastú veľmi pomaly. V číslach je to približne 5 milimetrov za rok. Preto vás nečaká ani častá výmena nádoby, v ktorej ich máte.






Rozmnožte si riasoguľu

Aj keď sa považujú za najnenáročnejšie rastliny na svete, je potrebné meniť im pravidelne vodu a tvarovať ich v rukách. Ak ste aj vy prepadli kráse týchto zelených chumáčikov, určite sa nebojte rozmnožiť ich. Nielen, že si môžete takto rozšíriť vašu zbierku, ktorá vám bude spríjemňovať interiér, no môžete ich aj darovať. Ako na to? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Riasogule sa množia delením. Delenie je pomerne jednoduchá záležitosť. Musíte byť trpezliví a počkať, kým vám dorastie. Keď je riasoguľa dostatočne veľká, môžete je rozdeliť. Problém môže nastať pri zachovaní tvaru. Ten sa delením môže narušiť a nemusí byť taký perfektný, ako by ste si predstavovali. Opäť to chce len vašu trpezlivosť a pravidelné gúľanie v dlaniach.


ZDROJ www.beevam.sk

09.01.2023, zdroj: bemom.sk, autor: redakcia  






Návrat hore